Tipy pre nežnejšie pohlavie, ako precestovať Indiu sólo a bezpečne.

Veronika Šustáková
1

27 Sep Tipy pre nežnejšie pohlavie, ako precestovať Indiu sólo a bezpečne.

Ako je u mňa zvykom, veľa rozhodnutí robím unáhlene a bez akéhokoľvek zamyslenia sa. Ináč to nebolo ani minulý rok, keď sa mi naskytla možnosť ísť na 6 mesiacov do Indie robiť výskum. Neváhala som ani minútu a na druhý deň som už bookovala letenku. No moje obavy a váhanie došli až vtedy, keď som to oznámila známym a kamarátom. Nadšenie bolo odrazu preč, po reakciách typu: a si ty normálna, je to tam nebezpečné! Veď ťa tam znásilnia, alebo zabijú! Po týchto slovách ma fakt že chytila panika a začala som uvažovať či to radšej nezruším.

Áno je pravdou, že India nie je práve jedna z tých krajín ktoré majú najružovejšiu povesť a hlavne nie je považovaná za najvhodnejšiu destináciu pre nás nežnejšie pohlavie. Ale pokiaľ človek rešpektuje ich kultúru a dáva si pozor a koná obozretne, nič nehrozí a zistí, že India má toho veľa čo  ponúknuť. Pre mňa to je jedna z top krajín čo som navštívila a fakt že si získala moje srdce. Dnes som rada, že som nakoniec prekonala svoj strach a vydala sa do tejto úžasno-šokujúcej krajiny, ktorá ma mnoho nového naučila ako o svete tak aj o sebe samej.

Žienky moje, rozhodla som sa spísať pár rád, aby ste sa nenechali odradiť strachom a mali možnosť taktiež spoznať  Indiu a jej čaro. Som presvedčená, že pokiaľ budeme cestovať s rešpektom a určitou ostražitosťou všetko bude OK. Tak dievčence, cestovaniu zdar a hlavne opatrne.

Nech sa páči, tu je mojich top 8 rád pre teba!

Mysli dopredu

Väčšinou keď niekde cestujem nemám moc v obľube dopredu veľa plánovať a radšej riešim veci za behu. Avšak v Indii predsa len treba trošičku myslieť dopredu. Hlavne čo sa týka presunov a dopravy. Treba si naplánovať cesty tak aby si sa čo najmenej presúvala v noci, alebo aby tvoj vlak či autobus nemal príchod za tmy. Nie je to veru príjemný pocit trčať uprostred noci obklopená iba chlapmi v odľahlej dedinke. Ak má napríklad tvoje lietadlo prílet v noci, radšej počkaj na letisku do rána. Netreba predsa pokúšať šťastie. 

Niet nad Indickú kamarátku

Nikdy nie je na škodu skontaktovať sa s niekým kto v danom meste či krajine kam sa chystáš žije. V prvom rade je asi jasné, že najviac rozumie danému miestu a teda ti bude vedieť najlepšie poradiť ako sa správať, čomu sa vyhnúť a na čo si dať pozor. Popýtaj sa kamarátov, alebo na cestovateľských portáloch či ti nevie niekto niekoho doporučiť. Ja som sa vopred nakontaktovala hlavne na ženy, lebo som sa za prvé cítila komfortnejšie a taktiež mi vedeli podať lepší pohľad na situáciu z ich uhla pohľadu. Chlapi to predsa len trošku ináč vnímajú. Ak sa ti nepodarí s nikým spojiť, kľudne mi napíš a kontaktujem kamarátky ktoré ti ochotne pomôžu a poradia.

Bezpečnostné hacky

Vždy je lepšie predchádzať komplikáciám a byť o krok v pred, ako potom plakať nad rozliatym mliekom. Keď napríklad cestuješ taxíkom, vždy je dobré si odfotiť, alebo zapísať číslo taxíku poprípade sa spýtať na meno šoféra. Stačí ak sa budeš aspoň tváriť, že s niekým voláš kto ťa v danej destinácii očakáva. Hlavne nahlas do telefónu diktuj číslo taxíka, aby ťa šofér počul. Taktiež je fajn ho naozaj niekomu poslať sms, v prípade že by sa už mohlo naozaj niečo stať.  Taktiež som pred mojim odchodom bola upozornená, že si mám dávať pozor na to, aby taxikár po chvíli nezobral svojho kamaráta do auta. Občas sa mi to stalo a stačilo len slušne povedať, že si to neželám a že chcem cestovať sama a všetko bolo fajn. Pravdepodobne sa chcel len zviezť zadarmo, ale tak treba byť radšej opatrný.

Prepaid Goverment taxi

Túto službu som ocenila hneď pri príchode. Neviem ako to je v iných mestách, ale v Delhi majú tzv. Goverment taxi. Funguje to tak, že taxi si zajednáš aj vyplatíš rovno pri prepážke na letisku. Odporúčam nie len z hľadiska bezpečnosti, ale aj z ekonomického hľadiska, keďže ťa takto taxikár neobtiahne o peniaze, ako to majú v obľube. Ak sa chceš vyhnúť zbytočným vyjednávaniam a nervom odporúčam taktiež stiahnuť apku Ola Cabs. Keď ťa taxikár vysadí na mieste príde ti sms so sumou ktorú treba zaplatiť, takže ťa žiadne odžubávačky nečakajú. Avšak mala som s nimi aj jednu nepríjemnú skúsenosť a to totiž, že mi poslali šoféra, ktorý už asi ťahal týždeň v kuse denná/nočná a celú cestu zaspával. Mala som si chuť celú cestu spievať: Highway to hell! Takže ak sa ti  niečo podobné stane treba ich kontaktovať pre vlastnú bezpečnosť, ako aj pre bezpečnosť toho samothého šoféra a ostatných. ktorých bude viezť.

Starý známi outfit

Jedna z vecí, na ktorú treba naozaj myslieť už pri balení je oblečenie. Asi viac ako v ktorejkoľvek inej krajine odporúčam rešpektovať ich dress kode kvoli ich tradičnej kultúre. Nevravím, sú miesta ako napríklad Goa kde sa to až tak nerieši a už sú ľudia zvyknutí, ale v oblastiach na severe krajiny provokatívne oblečenie určite neodporúčam. Veď časom uvidíš, že aj to jediné tielko čo si si zbalila sa neodvážiš dať na seba. Pre chlapov sú zahraničné ženy aj tak považované za ľahšie dostupné a vyzývavé oblečenie k tomu len pridáva. Už aj tak dosť čumia a keď si dáš šortky a tielko, buď pripravená na dosť nepríjemné pohľady a pokrikovanie. Na druhej strane je to aj rešpekt voči ich tradičnej kultúre a rešpektovania ich životného štýlu. Treba brať ohľad na to že je tam veľa nevzdelaných ľudí, čo vychovávala ulica, čiže takému jednoduchému človeku to môže prísť ako výzva. No na čo pokúšať šťastie. Časom si človek zvykne na to že vonku je 50 stupni a ty v dlhých gatiach. Ale ma to aj prevenčné účely proti nezdravým lúčom. Taktiež plavky tu ženy moc pri kúpaní nepoužívajú a do vody chodia oblečené. Čiže aj s tým treba trošku počítať.

Po zotmení treba spať a nie sa túlať

Treba si uvedomiť to, že v Indii žije mnoho nevzdelaných ľudí. Bolo mi povedané že žena sa nemá čo sama túlať v noci po uliciach a keď sa tak rozhodne tak vlastne sama si je na chybe ak sa niečo stane, lebo je považovaná za prostitútku a v podstate provokuje. Nemá sa čo v noci túlať po uliciach. Takže ak sa dá, vyhni sa tomu, aby si v noci chodila sama a už vôbec nie v opustených uličkách. Ja som síce párkrát bola nútená ísť aj v noci, hoci som to mala aj fajne naplánované, v Indii nikdy nevieš autobus či vlak kľudne môže meškať 10 hodín. Nič sa mi na šťastie nestalo, ani som nemala žiadnu zlú skúsenosť, ale cítila som sa riadne nepríjemne. Fakt že na ulici nebolo vidieť  žiadne ženy a to vo mne vyvolvalo dosť frustrujúci pocit. Avšak nezabúdaj si v Indii a občas aj najlepší plán zlyhá kvôli 10 hodinovému meškaniu vlaku. Takže treba mať aj záložný plán a v takomto prípade sa oplatí kontaktovať hotel, aby ti zabezpečili odvoz zo stanice. Bude to síce čosi stáť, ale tak kašlať tam pár drobných. Safety first 🙂

Sleduj miestne ženy

Najlepšie čo môžeš urobiť a ako sa najlepšie začleníš a tak isto pochopíš ako to funguje, je sledovať ako sa správajú lokálne ženy v spoločnosti a snažiť sa čo najviac zapadnúť. Ich obliekanie, spôsob komunikovania s opačným pohlavím ako aj ich vystupovanie na verejnosti. Ak sa niekde nenachádza žiadna žena asi by si tam teda nemala byť ani ty. Indky určite neuvidíš priateľsky komunikovať s cudzím chlapom. Na náš priateľský západniarsky prístup moc nie sú zvyknutí a preto si to občas môžu vysvetliť opačne a brať to ako koketovanie. A to mi verte takého človeka sa potom ťažko zbaviť. Ja mám dosť otvorenú a priateľský povahu a veľmi rada sa s každým porozprávam, no v Indii to veru občas nebol najlepší nápad. Treba proste selektovať jasné že nemáš všetkých chlapov odignorovať, ale proste vidíš s kým sa môžeš dať do reči a ským nie a kde sú hranice. A hlavne občas si vymýšlať ok. Keď sa ťa niekto bude pýtať, áno máš frajera a práve ideš za ním :D.

Kúp si Indickú kartu

Určite odporúčam kúpiť si v Indii simku. Majú viacerých operátorov za fakt pár šupov si vieš nastaviť program aký potrebuješ aj s internetom čo sa počas ciest dosť zíde. Ja som mala dailong a bola som spokojna. Ako jednou z vecí je bezpečnosť, keby sa čosi deje vieš zavolat kedže v niektorých častiach moj slovenský operátor nefungoval. Len treba myslieť na to že India je rozdelená na samostatné štáty takže v každej časti platí iný roamingový tarif ktorý si treba vopred zakúpiť ináč to výde celkom draho. Neviem ako to je v skutočnosti s kúpou tých sim kárt nakoniec. Lebo ja keď som tam bola nechceli mi dať, ale zas kamoška si sama vybavila. No každopádne stačí ak zoberieš zo sebou Indickeho kamarata/tku a napíášeš to na nich. Bol to asi trojdňový proces ale stačila k tomu fotka a kópia pasu.

Ešte pred tým ako vôbec vycestuješ do Indie, odporúčam zaregistrovať sa na MVR a nahlásiť v ktorej krajine sa nachádzaš. Prevencie nikdy nie je dosť a tak nech už o tebe vie aj interpol 😀

Ok ja viem po týchto riadkoch to možno vyzerá, že do riti to je tam až také zlé a fakt sa musím mať tak na pozore. Neboj sa, toto sú prevenčné opatrenia. Ja som bola v Indii pol roka a nemala som fakt ani jednu zlú skúsenosť, vrátila som sa celá a šťastná a to som veru aj niektoré z prevenčných opatrení porušila. Čo však radšej nedoporučujem, každý máme iné šťastie a ja som mala fakt šťastie na dobrých ľudí. Ale nie je sa fakt čoho obávať, India je krajina ako žiadna iná a nechať strach zbytočne ti brániť ju okúsiť je podľa mňa hovadina. Ja som svoj strach prekonala a dopadlo to super. A ešte k tomu fakt že sa snažia aby ženy boli čo najviac v bezpečí a majú vlak pre ženy iba a taktiež ženské si pomožu navzájom.

Ak má niekto skúsenosť z vás dievčatá z indiou a chceli by ste niečo dodať alebo so mnou nesúhlasíte budem super rada ak sa o to podelíte. Lepšie vedieť pred odchodom ako po.

 

 

Tipy pre nežnejšie pohlavie, ako precestovať Indiu sólo a bezpečne.
4 votes

Related Posts

2 Comments
 • Mária Alena Hasáková
  Posted at 08:46h, 01 October Reply

  Super článok, klobúk dole že si sa tam vydala sama. 🙂 India ma láka už dlho. Snáď sa niekedy naskytne príležitosť tam ísť.

  • notrouble
   Posted at 18:54h, 01 October Reply

   Ahoj Mária. Som happy že sa ti páčil a snáď ťa teda aj nakopol trošku 🙂 Už len zbaliť caky-paky a vyraziť 🙂

Post A Comment